Slogan - Nemoc není náhoda ... chraňte své zdraví i zdraví svých nejbližších.

Poznejte zhoubný nádor krku včas

1.03.2012, Toplekar.cz, Autor: sponk

Rakovina krku je zhoubný nádor, který se může nacházet v hrtanu, na hlasivkách nebo v jiné oblasti krku. Jaké jsou jeho příznaky?

Nejdůležitějším příznakem tohoto onemocnění, který by vás měl donutit k návštěvě u lékaře, je změna hlasu. Varovat by vás měla i bolest v krku, trvající déle než 15 dnů, na kterou nezabírají žádná antibiotika a zduřelé uzliny. Jako přidružené příznaky byly zaznamenány potíže s polykáním, bolest v krku nebo uších a přetrvávající kašel.

Přestat kouřit je na prvním místě

Při těchto příznacích, byste se měli hned dostavit ke konzultaci k vašemu ošetřujícímu lékaři. Jako preventivní opatření do doby, než vás prohlédne doktor, je důrazně doporučeno přestat kouřit po dobu, kdy je krk podrážděný.

Pokud lékař pojme podezření na rakovinu, provede u vás klinické ústní vyšetření, které může být doplněno rentgenem. Je- li zjištěn nádor, musí následná biopsie potvrdit jeho charakter. Poté následují další vyšetření, aby se mohly určit jeho bližší vlastnosti (činnost, rychlost vývoje, rozšíření metastáz, atd…)

Můžeme rakovině hrdla zabránit

Některé studie ukazují, že vitamin A, beta-karoten a zelený čaj mají preventivní účinky proti rakovině hrdla. V obecném pohledu se ale na rakovinu hrdla aplikují stejné preventivní zásady, jako na jakýkoliv jiný druh rakoviny.

Zásady prevence rakoviny

  • Dopřávejte si často ovoce a zeleninu
  • Mléko, mléčné výrobky a sýry konzumujte v rozumném množství
  • Omezte nadměrnou konzumaci masa a uzenin
  • Konzumujte pouze zdravé tuky (vyhněte se nasyceným a trans hydrogenovaným tukům, které se nacházejí většinou v živočišných produktech a průmyslově zpracovaných potravinách)
  • Alespoň 2krát týdně si dopřejte ryby. Poskytují omega-3 mastné kyseliny, které jsou prospěšné pro zdravý kardiovaskulární systém a prevenci Alzheimerovy choroby
  • Omezte spotřebu sladkých potravin a nápojů
  • Vyhněte se alkoholu
  • Nekuřte

Zdroj: http://www.toplekar.cz/archiv-clanku/poznejte-zhoubny-nador-krku-vcas.htmlZpět

 

Přihlášení k novinkám

Váš e-mail:Projekt je podpořen grantem společnosti Logo - Merck