Slogan - Nemoc není náhoda ... chraňte své zdraví i zdraví svých nejbližších.

Dny včasné diagnózy v Benešově, Brně, Hradci Králové a Praze

Již 4. rokem se Česká republika připojuje k celoevropské iniciativě nazvané Make Sense, v rámci které se ve dnech 19. až 23. září 2016 uskuteční Týden osvěty rakoviny hlavy a krku. V tomto týdnu budou ve čtyřech českých městech probíhat Dny včasné diagnózy pro veřejnost. Kdokoliv může navštívit ORL kliniky v nemocnicích, které se do kampaně zapojily, i speciálně zřízené ambulance pro včasnou diagnózu.

Rakovina hlavy a krku je ročně diagnostikována u 1 500 mužů a 430 žen. Je tak desátým nejčastěji se vyskytujícím typem rakoviny v ČR, přičemž počet nových případů se mezi lety 2000 a 2010 zvýšil u mužů o více než 11 %, u žen dokonce o téměř 37 %! Vzniku tohoto nádorového onemocnění jednoznačně napomáhá zejména kouření, nadměrná konzumace alkoholu a v posledních 20 letech také infekce lidským papilomavirem HPV, který je více známý jako původce rakoviny děložního čípku.

„Rakovina hlavy a krku je často diagnostikována a léčena až v pozdních stádiích, protože pacienti přicházejí k lékaři pozdě. Přitom pokročilost nádoru je nejvýznamnějším negativním prognostickým faktorem. V České republice se bohužel nedaří tento trend nijak obracet a zastoupení nejzávažnějšího stádia stále prudce roste,“ podotýká MUDr. Břetislav Gál, PhD., přednosta Kliniky otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku ve FN u sv. Anny v Brně a doporučuje: „zejména včasná návštěva lékaře, stanovení správné diagnózy a brzké doporučení ke specialistovi může výrazně zlepšit šance pacientů na přežití.“

Bolestivý jazyk, nehojící se vřed v ústech, červené či bílé skvrny v ústech, dlouhotrvající chrapot, bolest v krku, bolest či potíže při polykání, bulka na krku, jednostranná nosní neprůchodnost, krvácivý výtok z nosu – pokud některý z těchto příznaků trvá více než tři týdny, je na místě vyhledat lékařskou pomoc.

 

Dny včasné diagnózy

Benešov u Prahy

 

22. září 2016, 8.30 - 15.30 hodin
ORL oddělení, Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov, s.r.o.

22. září 2016, 9.00 - 11.00 hodin
Nízkoprahové denní centrum pro osoby bez přístřešku

23. září 2016, 9.00 -11.00 hodin
Nízkoprahové denní centrum pro osoby bez přístřešku

23. září 2016, 11.00 - 17.00 hodin
otevřený stan na Masarykově náměstí

 

Brno

 

19. září 2016, 8.30 - 14.30 hodin
Ambulance Kliniky otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku FN u sv. Anny a LF MU v Brně

- návštěva specializované onkologické ambulance pro konzultace
- preventivní otorinolaryngologické vyšetření
- představení nového endoskopického systému NBI (narrow band imaging ) pro včasnou diagnostiku nádorů v ORL oblasti

 

Hradec Králové

 

20. září 2016, 8.00 - 13.00 hodin
Klinika otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku, Fakultní nemocnice Hradec Králové

- preventivní vyšetření
- poučení
- konzultace

 

Praha

 

22. září 2016, 18.00 - 20.00 hodin

Onkologická skupina pod vedením prof. Klozara z motolské ORL kliniky v Praze se rozhodla pro netradiční vyšetřování přímo v terénu, s cílem dostat se co nejblíže té nejrizikovější části populace. Lékaři navštíví několik žižkovských restauračních zařízení a nabídnou na místě vyšetření jejich hostům.Zpět

 

Přihlášení k novinkám

Váš e-mail:Projekt je podpořen grantem společnosti Logo - Merck